Didactic Pilot Logo

didaktik pilot

neşeli öğrenme

GD Bildung und Kultur

Düzenli olmak hataları önlemez!


Düzenli bir ev yaşantısının hakim olduğu disiplinli bir evde de kullanım kılavuzu eksikliği nedeniyle hatalar ortaya çıkabilir


 


 Önce eğlence …

… ondan sonra çalışma

 

Bewertung: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 
En geç bu bölümde artık bir „beyin kullanım kılavuzu“nun faydaları aşikar olmuş olmalı. Yoksa sizin evinizde zaten çocukların okuldan gelince ilkin televizyon seyretmesi mi gözetiliyordu?
 
Tabii şimdi bu, televizyon seyrediminin artmasına yönelik bir çağrı olarak algılanmamalı; büyük bir yanlış anlama olurdu bu! Ancak, akşama doğru ve yatmaya gitmeden önce ne yapacağımızı iyi düşünmeliyiz, zira beyin bunu bütün gece boyunca o kadar derinlemesine tekrar ediyor ki, sanki bütün gece oturup bunu çalışmışız da o yüzden ertesi sabah o denli hakimiz konuya.
 
Almanca’da eskilerin bir deyimi var, öğrenmek istediğin şeyi „yastığının altına koy“ derler. Tabii yastığın burada bir işlevi yok, ama herhalde insanların geceleri son bir kez tekrar ettikleri bir şeyi yatarken yastıklarının altına koyma alışkanlıkları var ve gerçekten de kişi mışıl mışıl uyurken beyninde gece boyunca tekrarlanıp duruyor o okuduğu şey.
Yani: Akşamları televizyon seyrettirirsek ancak şovmen yetiştirebiliriz, hem de Yetenek Sizsiniz’e taş çıkartacak cinsten.
 
Peki okuldan hemen sonra televizyon şart mı yani?
Hayır, elbette böyle bir öneri söz konusu değil. Çok daha iyisi, spor, müzik, bisiklete binmek; bunlar, gürültülü bir okul günü sonrasında ister istemez damarlarda dolaşan ve beyni bir bakıma felç eden stres hormonlarını dışarı atmaya yardımcı olan faaliyetler. Bunlar için takat bulunamadığı durumdaysa hoş bir komedi veya romantik film de mucize yaratabilir, çünkü o da damarları temizler (sakın ha aksiyon veya korku filmi olmamalı, bunlar stres hormonlarını daha da istiflemekten başka işe yaramaz!).
 
Damarların kimyası yine düzeldiği zaman zihin de tekrar özgür kılınmış olacak ve ödevler daha kolay yapılacaktır.


Bu proje “ Sanat : İnsanın temel ihtiyacıdır “ No: 2009-1-FR-1GRU-07061 Avrupa birliği komisyonu tarafından destek alarak yapılmıştır. Bu yayın yazarın fikirlerini gösterir ve komisyon bu durumdan dolayı içeriğindeki bilgiden sorumlu tutulamaz.