Didactic Pilot Logo

didactic pilot

przyjemne uczenie się

GD Bildung und Kultur

Wciąż nauczasz?
Czy już się uczysz?

Wczesna emerytura dla rodziców

Dawniej ludzie liczyli na pomoc dzieci dopiero będąc w podeszłym wieku. 
Ale my już teraz utykamy, jeśli nasi 10-latkowie nie pomogą nam z nowym oprogramowaniem.

Przewrót generacji:
wzajemne wsparcie !

 

Filmclips here from 15th Novembre 2011


Bez usprawiedliwień, prosze!

Życie to najbardziej ekscytująca rzecz pod słońcem. Dlatego że kształcimy je samemu w każdej sekundzie.
 

Bewertung: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 
Jeśli we właściwym momencie pozwolimy naszemu umysłowi zajmować się tym, co się w nim rozwija, to umiejętności będą zdobywane bez wysiłku. Będzie uczył się za nas!

Jednak jeśli wymagamy od dziecka przyswojenia czegoś zanim połączenia w mózgu się wykształcą, to jakbyśmy wymagali od 2-latka jazdy na rowerze. Jego mechanizmy  uczenia się nie są  jeszcze gotowe. W skrócie: dużo czasu +  dużo męczenia się + mały sukces = frustracja! To nie działa.  

Wszystkie inne reczy, których  się uczymy, są dokładnie jak jazda na rowerze. Na każdą rzecz na świecie przychodzi taki moment, że uczy się jej w lot. Co więcej, w tym konkretnym momencie czujemy olbrzymią potrzebę nauki, natomiast przed lub po tym etapie nauka tej samej rzeczy byłaby trudna i uciążliwa.

Niestety wybór odpowiedniego momentu należy do umysłu który jest dość aroganckim nauczycielem. Sam decyduje kiedy można przyswoić określone informacje! Mózg nie przejmuje się co sugerują programy nauczania w szkole. Przypomina to trochę działającą dyktaturę. „Jeśli chcesz by nauka była przyjemna i łatwo przychodziła, sugeruję Ci zrób jak mówię”, to nasz szlachetny organ uczy nas.

Co więcej, mózg pali mnóstwo kalorii. Żaden inny organ nie potrzebuje tyle energii co on. Posiadanie umysłu jest bardzo drogą wygodą! By oszczędzać energię, właściciel bezlitośnie pozbywa się każdego nieużywanego połączenia nerwowego jak tylko jest ono w gniazdku. Robi to, ponieważ połączenia są zrobioone z żywych komórek, i siedem leżących bez celu kabli także potrzebuje pokarmu. Na co mózgu nie stać zostaje zniszczone: żegnam!

Więc nie tylko jest frustrujące i trudne nauczyć się czegoś za wcześnie, ale również jeśli przegapimy właściwy moment i chcemy nauczyć się czegoś później. Wtedy zaczyna  się prawdziwy problem, bo odpowiednie połączenia już nie istnieją. Tych połączeń nie da się po prostu kupić - muszą urosnąć, co odbywa się w tempie około 1 mm dziennie, i to nie zawsze ale tylko wtedy, gdy bardzo się staramy

W skrócie: Ucz się jeździć na rowerze raczej zanim przejdziesz na emeryturę!

Lecz jeśli myślisz, że my dorośli mamy wymówkę i już nie jesteśmy zdolni do nauki w późniejszym wieku, przemyśl to jeszcze raz! Jeśli rzeczywiście chcielibyśmy poświęcić się nauce i nie damy się zniechęcić  1-minimetrowemu postępowi dziennie, to nie będzie rzeczy, której nie moglibyśmy się nauczyć!