Didactic Pilot Logo

didactic pilot

przyjemne uczenie się

GD Bildung und Kultur

Mózg nie potrafi wertować kartek!

Im większe zatłoczenie wiadomościami, tym gorsze zamroczenie!

To oczywiste: obie spełniają tą samą funkcję!

Poprzez odkładnie na bok jednych rzeczy w mózgu, możemy się skoncentrować na innych!

Mapowanie umysłu:
Google dla twojego umysłu

 

Filmclips here from 15th Novembre 2011

Jak to jest że niektórzy to potrafią tyle zapamiętać! 

Bewertung: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 
Jeśli nie układasz nowo zdobytych pakietów informacji w jakimś porządku, lecz bezładnie rozrzucasz je w głowie, będziesz musiał spędzić sporo czasu szukając ich z latarką. Poza zasięgiem światła latarki jest nieprzenikniony mrok, aby móc się skoncentrować tylko na tym na, co zostało oświetlone. Neurolodzy nazywają tą wiązkę światła meksykańskim kapeluszem (ang. „Mexican hat”).  Nie może być ona za mała
i musi obejmować pewną ilość informacji, jeśli chcemy poukładać dane blisko siebie, ładnie i schludnie.

Dużą zaletą jest fakt, że mózg potrafi zrobić powiększenie: jeśli cała struktura tematu, wraz ze swoimi najistotniejszymi punktami, jest widoczna w pełni od początku, można bez końca dodawać nowe informacje do poszczególnych działów. Niezliczone detale znajdą się przed naszymi oczyma jak tylko zajmiemy się tematem.
Jeśli kartkując książkę nie mamy tego poglądu na całokształt, może się zdarzyć że następna strona, którą przeczytamy może od razu przepaść w ciemnościach umysłu – czasem bezpowrotnie. Musimy wtedy przewertować strony książki, czytając kilkakrotnie co jest na jednej a co na drugiej stronie, ponieważ jedna przepada w ciemność za każdym razem jak przeczytamy drugą!

Niestety mózg nie potrafi wertować kartek.  Musimy naszkicować cały kontekst jasno na JEDNEJ kartce papieru przed naszymi oczyma, inaczej detale z pewnością przepadną.


Zasada jest jedna:
od ogółu do szczegółu.